“Nowy” Nowy Świat

Mimo, że w naszym instytucie nie prowadzone są zajęcia dotyczące archeologii Nowego Świata, jednemu z naszych studentów udało się wyjechać na wykopaliska w Ameryce Środkowej, na zasadzie wolontariatu. Wyjazd połączony był z zapoznaniem z głównymi stanowiskami kultury Majów, jak i zwiedzaniem licznych muzeów, w których eksponowane są zabytki tej niebywale interesującej kultury.
Niemniej ciekawe obserwacje można było poczynić pośród współczesnych mieszkańców Gwatemalii i Meksyku, min. marsz zorganizowany z okazji święta kobiet (8 marca), czy procesje wielkopiątkowe.
Same wykopaliska miały miejsce na stanowisku Nakum w północnej Gwatemali w ramach projektu archeologicznego, prowadzonego wspólnie przez dr Jarosława Źrałkę (UJ) i mgr Wiesława Koszkula. Uczestnictwo w tym projekcie pozwoliło na obserwację specyfiki pracy w terenie w Gwatemali i zapoznanie się z metodyką badań.
Stanowisko w Nakum, stanowi element większego założenia politycznego, którego centrum było położone w niedalekiej odległości Tikal, monumentalne. Miasto które na trwałe wpisało się w historię cywilizacji prekolumbijskich i stanowi niemal najważniejszy “must see” w Gwatemali.
Więcej informacji o Nakum i polskim projekcie archeologicznym znajduje się na stronie projektu:
www.nakum.pl
oraz na blogu:
http://nakum.blox.pl/html