Spotkanie z archeologią

28 marca 2015 r. w Instytucie Archeologii UR odbył się piknik archeologiczny „Spotkanie z archeologią”. Impreza została zorganizowana przez Instytut Archeologii UR, Fundację Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego i Koło Naukowe Studentów Archeologii UR, we współpracy z Kołem Naukowym Studentów Muzeologii UR oraz grupami rekonstrukcyjnymi Terra Ferrata, Drużyna Grodu Horodna i Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego.

Główną atrakcją wydarzenia były stoiska przygotowane grupy odtwórstwa historycznego. Można było się na nich dowiedzieć m. in. czym różnił się strój noszony na ziemiach polskich w okresie wpływów rzymskich od tego modnego we wczesnym i późnym średniowieczu. Obraz przeszłości rekonstruowanej przez grupy dopełniały liczne przedmioty codziennego użytku, pokazy uzbrojenia oraz warsztaty – szewca i krawcowej z przełomu XIV i XV w. oraz rzemieślnika produkującego ozdoby i drobne przedmioty z kości, rogu i poroża wg realiów okresu wpływów rzymskich. W ogrodzie Instytutu wojowie z Drużyny Grodu Horodna stoczyli serię zaciekłych pojedynków.

Koła naukowe działające w naszym Instytucie także przygotowały swoje stoiska. Można było m. in. obejrzeć z bliska zabytki archeologiczne oraz sprawdzić swoją wiedzę o muzeach podczas quizów i rebusów. Najmłodsi zwiedzający chętnie lepili przedmioty z gliny oraz przyłączali się do zabawy w „mini-wykopaliska”.

Podczas imprezy edukacyjnej miał miejsce konkurs dla uczniów szkół średnich. Przystąpiło do niego 36 uczestników ze szkół z Rzeszowa, Boguchwały, Lubaczowa i Sanoka. Uroczystego otwarcia konkursu dokonał Dyrektor Instytutu Archeologii UR, dr hab., prof. UR Andrzej Rozwałka. Następnie uczestnicy wysłuchali wykładu edukacyjnego pt. „Świat przeszłości. Badania Instytutu Archeologii UR”, przygotowanego przez pracowników IA UR dr Leszka Gardełę i dr Joannę Rogóż oraz Elżbietę Sieradzką, Klaudię Karpińską i Katarzynę Skowron z Koła Naukowego Studentów Archeologii UR. Po zakończeniu prelekcji, uczniowie szkół średnich udali się na warsztaty przeprowadzone przez grupy rekonstrukcyjne. Ostatnią częścią konkursu był test sprawdzający wiedzę i praktyczne umiejętności nabyte podczas imprezy.

Zwycięzcami okazali się:
I miejsce: Justyna Grabas
II miejsce: Łukasz Pryk
III miejsce: Monika Kilarska.

Podczas uroczystego zakończenia konkursu uczestnicy wysłuchali przemówienia prof. dr hab. Sylwestra Czopka, prorektora UR. W podziękowaniu za nieoceniony wkład w organizację imprezy każda z grup rekonstrukcyjnych otrzymała tytuł „Przyjaciel Instytutu Archeologii UR”. Mamy nadzieję, że tak udane przedsięwzięcie stanie się początkiem długiej i owocnej współpracy.

Tekst: Elżbieta Sieradzka
Zdjęcia: Klaudia Karpińska, Mira Fricke, Zuzanna Opielowska (Zakon Rycerzy Boju Dnia Ostatniego), Paulina Gorazd-Dziuban (Terra Ferrata)