
Dr Leszek Gardeła jest adiunktem w Instytucie Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego i specjalistą zajmującym się epoką wikingów w Europie Północnej oraz Środkowej. W swoich badaniach szczególną uwagę poświęca tematyce dawnych wierzeń, magii, symboliki oraz różnorodnym praktykom funeralnym. Dr Leszek Gardeła jest autorem blisko sześćdziesięciu artykułów naukowych wydanych w Polsce i za granicą (m.in. w Anglii, Austrii, Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii, Szwecji oraz USA) oraz współredaktorem 5 książek. Wielokrotnie prowadził badania naukowe w Skandynawii, uczestniczył w licznych konferencjach międzynarodowych oraz wygłaszał wykłady gościnne w Niemczech, Norwegii, Polsce oraz Wielkiej Brytanii. Członek licznych stowarzyszeń archeologicznych, historycznych i antropologicznych (m.in. w Anglii, Danii, Polsce i USA).
W latach 2013-2014 we współpracy z badaczami z Uniwersytetów w Oxfordzie, Cambridge i Nottingham prowadził interdyscyplinarny program popularyzujący dziedzictwo wikingów na Wyspie Man na Morzu Irlandzkim. Projekt ten związany był z wystawą „Vikings: Life and Legend” w zorganizowaną British Museum.
Jako stypendysta DAAD (Deutscher Akademischer Austausch Dienst) w 2014 roku odbył również staż podoktorski na Uniwersytecie w Bonn, gdzie zajmował się tworzeniem bazy danych zawierającej zabytki związane z magią i kultem w epoce wikingów (w ramach międzynarodowego projektu „Pre-Christian Religions of the North”).
Obecnie dr Leszek Gardeła realizuje grant finansowany przez Narodowe Centrum Nauki (Sonata 5) pt. „Zła śmierć we wczesnym średniowieczu. Pochówki atypowe z ziem polskich w perspektywie porównawczej”. Ponadto przygotowuje on również książkę opracowującą wszystkie znaleziska amuletów skandynawskich z ziem polskich z epoki wikingów.