Prof. Sylwester Czopek nowym Rektorem UR

W wyniku głosowania elektorów nowym Rektorem Uniwersytetu Rzeszowskiego na kadencję 2016 – 2020 został prof. dr hab. Sylwester Czopek. Dziękując za zaufanie społeczności akademickiej, Rektor elekt zobowiązał się do kontynuowania prorozwojowej polityki realizowanej przez Uniwersytet.

Prof. dr hab. Sylwester Czopek (1958), archeolog (specjalności: archeologia epoki brązu i wczesnej epoki  żelaza; ochrona archeologicznego dziedzictwa kulturowego), muzealnik. Autor i współautor 230 publikacji naukowych (w tym  13 książek/monografii), kierownik wielu grantów i projektów badawczych (MNiSW, KBN, NCN). Odkrywca i badacz wielu stanowisk archeologicznych w południowo-wschodniej Polsce. Członek Polskiej Akademii Umiejętności, Komitetu Nauk Pra- i Protohistorycznych PAN, Komisji Archeologicznej PAN  Oddział w Krakowie.

Studia archeologiczne ukończył w 1981 w UMCS w Lublinie. Doktorat obronił w 1989 w  Instytucie Historii Kultury Materialnej  PAN w Warszawie, a habilitację uzyskał w 1996 na  Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Nominacją profesorską otrzymał w 2003 roku.
Z Rzeszowem związany od 1981 (Muzeum Okręgowe, którym kierował w latach 1991-2008). W 1999 roku rozpoczął pracę w Wyższej Szkole Pedagogicznej (obecnie Uniwersytet Rzeszowski), gdzie współtworzył Instytut Archeologii, którym kierował w latach 1999-2008. W latach 2008-2012 Dziekan Wydziału Socjologiczno-Historycznego, od 2012 Prorektor ds. Nauki Uniwersytetu Rzeszowskiego.