Sasiny

Sasiny

Nasze stanowisko na pograniczu wsi Bystre i Sasiny nareszcie zaczyna odkrywać przed nami swoje tajemnice. Dziś minął już tydzień wykopalisk, pogoda nam sprzyja – zwykle nie pada. Wytrwała ekipa młodych archeologów codziennie rano pojawia się przy wykopach i ochoczo zabiera się do pracy. Ze względu na obecność kamiennych konstrukcji grobowych w zapomnienie odeszly łopaty, a towarzyszącym sprzętem stały się małe łopatki, szpachelki i pędzle.

Pięć grobów, które odsłaniamy od początku badań jest częściowo zniszczonych, w wyniku wybierania z nich kamieni do budowy dróg i domów. Na szczęście, w przynajmniej dwóch z nich poziomy, na których znajdują się szczątki zmarłych, nie zostały naruszone. Udało się uchwycić bardzo słabo zachowane pochówki szkieletowe, dzięki czemu będzie możliwe określenie płci i wieku zmarłych, a także wykonanie analiz radiowęglowych.

Wczoraj do ekipy dołączyły trzy osoby, dzięki czemu możliwe stało się otwarcie kolejnego, trzeciego już wykopu na wschodnim skraju nekropoli. Na powitanie przyniósł on ciekawe znaleziska, a wśród nich srebrne kabłączki skroniowe. W powiększającym się zbiorze odkrytych zabytków mamy również między innymi szklane paciorki oraz gliniany przęślik.

Mamy nadzieję, że kolejny tydzień wykopalisk przyniesie nowe, coraz ciekawsze odkrycia. Trzymajcie za nas kciuki!

Pozdrawiamy z Sasin!

_IGP9593
DSCF4315
DSCF4510
DSCF4530
DSCF4542