Chrześcijanie Nilu i Sahary. Polskie badania archeologiczne średniowiecznego dziedzictwa Sudanu.

Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego zaprasza na sesję naukową, o charakterze popularyzatorskim:

“Chrześcijanie Nilu i Sahary. Polskie badania archeologiczne średniowiecznego dziedzictwa Sudanu”.

Sesja będzie wydarzeniem wyjątkowym. Po raz pierwszy bowiem będzie można w Rzeszowie wysłuchać wystąpień poświęconych drugiemu – obok Egiptu – wielkiemu ośrodkowi cywilizacji w dolinie Nilu, jakim była Nubia.

Zgodnie z tematem, sesja poświęcona jest przede wszystkim polskim badaniom archeologicznym nad okresem średniowiecznym. Przewidziane są jednak również wystąpienia dotyczące badań etnograficznych oraz współczesnego Sudanu.

Sesja obejmuje sześć wykładów autorstwa badaczy związanych z Instytutem Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk, Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego oraz Instytutem Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego. Wśród zaproszonych prelegentów są m.in. wybitni znawcy średniowiecznych dziejów Nubii:

• dr hab. Stefan Jakobielski – uczestnik słynnej ekspedycji prof. Kazimierza Michałowskiego w Faras (1961-1964), wieloletni kierownik badań archeologicznych w Starej Dongoli;
  • dr hab. Bogdan Żurawski – kierownik licznych ekspedycji archeologicznych w Sudanie, m.in. badań w Banganarti – ważnym centrum kultu w średniowiecznym królestwie Makurii;
  • dr hab. Mahmoud El-Tayeb – znakomity archeolog, eksplorujący m.in. wczesnośredniowieczne, królewskie nekropole w Zumie.

Sesja odbędzie się na Uniwersytecie Rzeszowskim, budynek A0, aula 167, od godz. 9.00.

Wstęp wolny.