Studenci

Koło Naukowe Studentów Archeologii URlogo_knsaur

Koło Naukowe jest studencką organizacją mającą na celu samodzielną pracę i poszerzanie wiedzy poprzez wymianę wspólnych doświadczeń, badań, obserwacji, a także badań terenowych min. przeprowadzenie badań powierzchniowych przy udziale Absolwentów, oraz Wykładowców.
Oprócz licznych wykładów, wspólnych konwersatoriów oraz pokazów, zajmujemy się również popularyzacją archeologii pośród dzieci, młodzieży, a także osób dorosłych, a tradycją stało się już uczestnictwo w Interaktywnym Pikniku Wiedzy, odbywającym się w Rzeszowie i organizacja dni otwartych Instytutu Archeologii UR.
Dzięki współpracy z podobnymi organizacjami studenckimi w całej Polsce możliwe stało się uczestnictwo naszych studentów w ogólnopolskich warsztatach i konferencjach. W ubiegłym roku KNSA UR, wraz z Wrocławiem był gospodarzem IV Ogólnopolskich Warsztatów Archeologicznych.
O swoich działaniach na bieżąco staramy się informować na blogu:
http://knsaur.wordpress.com/

“Nowy” Nowy Świat

Mimo, że w naszym instytucie nie prowadzone są zajęcia dotyczące archeologii Nowego Świata, jednemu z naszych studentów udało się wyjechać na wykopaliska w Ameryce Środkowej, na zasadzie wolontariatu. Wyjazd połączony był z zapoznaniem z głównymi stanowiskami kultury Majów, jak i zwiedzaniem licznych muzeów, w których eksponowane są zabytki tej niebywale interesującej kultury.
Niemniej ciekawe obserwacje można było poczynić pośród współczesnych mieszkańców Gwatemalii i Meksyku, min. marsz zorganizowany z okazji święta kobiet (8 marca), czy procesje wielkopiątkowe.
Same wykopaliska miały miejsce na stanowisku Nakum w północnej Gwatemali w ramach projektu archeologicznego, prowadzonego wspólnie przez dr Jarosława Źrałkę (UJ) i mgr Wiesława Koszkula. Uczestnictwo w tym projekcie pozwoliło na obserwację specyfiki pracy w terenie w Gwatemali i zapoznanie się z metodyką badań.
Stanowisko w Nakum, stanowi element większego założenia politycznego, którego centrum było położone w niedalekiej odległości Tikal, monumentalne. Miasto które na trwałe wpisało się w historię cywilizacji prekolumbijskich i stanowi niemal najważniejszy “must see” w Gwatemali.
Więcej informacji o Nakum i polskim projekcie archeologicznym znajduje się na stronie projektu:
www.nakum.pl
oraz na blogu:
http://nakum.blox.pl/html