Zasady publikacji w Materiałach i Sprawozdaniach Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego

Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego

DOI: 10.15584/misroa

Redakcja i Komitet Redakcyjny

Redaktor

Prof. Sylwester Czopek

Instytut Archeologii Uniwersytetu Rzeszowskiego

Moniuszki 10, 35-015 Rzeszów

email: sycz@archeologia.rzeszow.pl

Sekretarze Redakcji

Dr Joanna Podgórska-Czopek

Mgr Joanna Ligoda

Muzeum Okręgowe w Rzeszowie
ul. 3 Maja 19, 35-030 Rzeszów
email: archeo@muzeum.rzeszow.pl

Redaktor językowy (j. angielski) – Colin Hales

Redaktor językowy (j. polski) – Zofia Piwowar

Abstrakty artykułów z Materiałów i Sprawozdań Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego są publikowane w Central European Journal of Social Sciences and Humanities

Komitet Redakcyjny

Prof. Sławomir Kadrow (redaktor tematyczny)– Uniwersytet Rzeszowski

Prof. Michał Parczewski (redaktor tematyczny) – Uniwersytet Rzeszowski

Prof. Aleksandr Sytnyk (redaktor tematyczny) – Narodowa Ukraińska Akademia Nauk, Lwów, Ukraina

Prof. Vaclav Furmanek, Dr. – Słowacka Akademia Nauk, Nitra, Słowacja

Prof. Diana Gergova – Bułgarska Akademia Nauk, Sofija, Bułgaria

Stały Zespół Recenzentów

Prof. Jan Chochorowski – Uniwersytet Jagielloński

Prof. Wojciech Chudziak – Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

Dr hab. Przemysław Makarowicz – Uniwersytet Adama Mickiewicza

Dr hab. Anna Zakościelna – Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej

Prof. Igor Chrapunov (Khrapunov) – Uniwersytet w Simferopolu

Doc. PhDr. Eduard Droberjar, Dr. – Uniwersytet w Hradec Králové

Doc. PHDr. Lubomira Kaminska – Słowacka Akademia Nauk, Koszyce

W razie potrzeby Redakcja powołuje także innych recenzentów do oceny nadsyłanych prac

Pierwotną wersją Materiałów i Sprawozdań Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego jest wersja papierowa

Informacje dla autorów

Nadesłane do publikacji materiały przekazywane są recenzentom do zaopiniowania pod warunkiem, że: (a) nie zostały one jeszcze dotąd opublikowane w innym wydawnictwie, (b) nie zostały oddane rozpatrzenia innym redakcjom i (c) instytucja, w której pracuje autor (lub autorzy) zaaprobowała fakt ich publikacji w Materiałach i Sprawozdaniach Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego. Artykuły publikowane w naszym roczniku reprezentują opinie ich autora lub autorów i nie należy uważać, że zostały one napisane tak by odzwierciedlać opinię redakcji lub wydawcy.

Materiały i Sprawozdania Rzeszowskiego Ośrodka Archeologicznego są zainteresowane w publikacji materiałów, w których zawarte są problemy i zagadnienia związane z wykopaliskowymi archeologicznymi na stanowiskach w Polsce oraz w środkowej i wschodniej Europie, niezależnie od epoki i okresu, z którego pochodzą badane relikty i zabytki, problematyka metodyki badań terenowych, analizy i interpretacje zabytków archeologicznych oraz teoria archeologii.

Dostarczanie materiałów do publikacji

Proszę o dostarczanie tekstów i materiałów ilustracyjnych w oddzielnych plikach. Preferowanym formatem tekstów jest Microsoft Word. W razie przesyłania tekstów w tym formacie, prosimy nie wklejać w tekst rycin i tabel. Ryciny (rysunki, fotografie, wykresy, mapy itd.) powinny być przesyłane w oddzielnych plikach wysokiej jakości formatu JPG lub TIF. Rozdzielczość nadsyłanych rycin powinna być nie niższa niż 300 dpi a ich proporcje powinny odpowiadać
Artykuły z czasopism

Węgrzynowicz T.

1988 Kultura grobów kloszowych na Mazowszu i Podlasiu w świetle próby typologicznej klasyfikacji ceramiki, „Wiadomości Archeologiczne”, t. 49, s. 3-16.

Jarosz P., Włodarczak E., Włodarczak P.

2010 Settlement Finds of the Corded Ware Culture in the Valley of the Upper Vistula. Kraków Bieżanów, Site 33, “Acta Archaeologica Carpathica”, t. 45, s. 7-27.

Pojedynczy autorzy lub redaktorzy książek

Moskwa K.

1976 Kultura łużycka w południowo-wschodniej Polsce, Rzeszów.

Czopek S., Poradyło W.

2008 Warzyce, pow. Jasło, stan. 17 – osada z epoki brązu i wczesnej epoki żelaza (= Colectio Archaeologica Ressoviensia, t. 10), Rzeszów.

Hodder I. (ed.)

1991 Archaeological theory in Europe. The last three decades, London: Routledge.

Autorzy rozdziałów lub części monografii (książek)

Ginalski J., Muzyczuk A.

1999 Stan badań nad osadnictwem celtyckim na Podkarpaciu, [w:] Czopek S., Kokowski A. (red.), Na granicach antycznego świata, Rzeszów, s. 9-14.

Madyda-Legutko R.

1995 Sytuacja kulturowa we wczesnej epoce żelaza na terenie polskiej części Katrpat Zachodnich, [w:] Szydłowski J. (red.), Dziedzictwo kulturowe epoki brązu i wczesnej epoki żelaza na Górnym Śląsku i w Małopolsce (= Śląskie Prace Prehistoryczne , t. 4), Katowice, s. 241-265.

W przypadku kolejnych prac tego samego autora w liście literatury przedmiotu jego nazwisko nie jest powtarzane za każdym razem, towarzyszy mu tylko inna data publikacji

Woźniak Z.

1970 Osadnictwo celtyckie w Polsce, Wrocław.

2004 Rola Karpat Zachodnich w okresie lateńskim, [w:] Gancarski J. (red.), Okres lateński i rzymski w Karpatach polskich, Krosno, s. 43-70.

2010 Kontakty mieszkańców ziem polskich ze światem celtyckim u schyłku okresu halsztackiego i we wczesnym okresie lateńskim, „Przegląd Archeologiczny”, t. 58, s. 39-104.

Numeracja rycin i tablic – odsyłacze

Rycina – (ryc. 1); (ryc. 4a); (ryc. 5b; 7c; 9 a, c-d)

Tablica – (tabl. V, 1); (tabl. X, 2-4, 6); (tabl. XV, 2-3; XX, 5)